Sfertul de oră perfect. Obiectiv îndeplinit: 3 puncte !

Tradiţia întâlnirilor fotbalistice dintre Argeş şi Dolj a fost reînnodată vineri seară, în Trivale, după ce iubitorilor fotbalului le-a lipsit multâ vreme spectacolul jocurilor directe dintre, poate, cele mai bune pepiniere de fotbalişti din ţară. De altfel, înainte de joc, fotbaliştii celor două echipe au ieşit pe teren în tricouri de pe care zâmbeau, fericiţi, cei mai mari fotbalişti născuţi vreodata în cele două regiuni şi unii dintre cei mai mari fotbalişti ai României din toate timpurile, Ilie Balaci si Nicolae Dobrin. Universitatea nu a aşteptat prea mult de la primul fluier. Cicâldau, cu capul, în minutul 8, după o centrare superbă a lui Vlădoiu, şi Koljic, in minutul 15, după o pasă măiastră cu călcâiul a lui Cicâldău, au trimis punctele în Bănie. Restul meciului a punctat ratări uriaşe ale lui Nistor sau Mihăilă, dar şi o oportunitate a gazdelor la sfârşitul primei reprize, când Malele nu a găsit poarta din 2-3 metri. FC Argeş reuşea golul de onoare în minutul 88, însă era prea târziu ca să mai poată schimba soarta meciului, punctele erau deja în Bănie. Jocul de aseară din Trivale a punctat debutul la Universitatea a nou-veniţilor Papp şi Tudorie. Ştiinţa se distanţează de ocupanta locului 2, CFR Cluj, la 5 puncte (clujenii au un meci mai putin) şi adună 15 puncte din tot atâtea posibile, iar Koljic adună 6 reuşite în 5 partide, fiind pe primul loc în clasamentul golgeterilor. Meciul următor, programat pe teren propriu, Universitatea Craiova joacă cu Poli Iaşi, vineri, 2 octombrie,ora 21.00.