13 mai 2022 la Casa Baniei: Salonul Regional de Fotografie pentru Liceeni ”Oltenia în imagini”.

Vineri, 13 mai, de la ora 13,00, la Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei (Casa Băniei) vor avea loc deschiderea oficială a celei de-a XI-a ediții a Salonului Regional de Fotografie pentru Liceeni ”Oltenia în imagini” și festivitatea de premiere a laureaților.

Manifestarea, aflată sub egida Asociației „Dacica”, Societatea Română de Artă Fotografică este organizată de Asociația Culturală Craiova și Muzeul Olteniei, împreună cu Fotocluburile ”Mihai Dan Călinescu” și ”Mircea Faria” și în colaborare cu Inspectoratele Școlare Județene Dolj, Olt, Vâlcea, Mehedinți, Gorj.

Juriul a fost alcătuit din col (r) Mircea Anghel – AFIAP și președinte al Fotoclubului ”Mihai Dan Călinescu”, Dorian Delureanu – artist fotograf, Viorel Pîrligras – grafician și Cristi Nedelcu – directorul Salonului.

La ediția de anul acesta au fost trimise peste 100 de lucrări de la licee din toată Oltenia, iar, după jurizare au intrat în Salon 65 dintre ele.

În urma deliberării juriului au fost stabilite următoarele premii.

Marele Premiu „NICU-DAN GELEP”–  Ana Cătălina Cristea  – Liceul Teoretic Petre Pandrea Balș, pentru lucrările: Solitudinea comunicării și Așteptare

Medalia de Aur a Asociaţiei „DACICA” Societatea Română de Artă FotograficăPrusacov Andrei  – Colegiul Național Carol I, pentru lucrarea Simfonie de umbre

Medalia de Argint a Asociaţiei „DACICA” Societatea Română de Artă FotograficăOrăcel Florina – Liceul Tehnologic Brătianu Drăgășani, pentru lucrarea  Emoție, culoare, prietenie

Medalia de Bronz a Asociaţiei „DACICA” Societatea Română de Artă FotograficăAnuța Flori  – Liceul de Industrie Alimentară – Craiova, pentru lucrarea  Apus pe Dunăre

Premiul Special „Florin Rogneanu” –  Stănel Tudor Mihai  – Colegiul Național Elena Cuza, pentru lucrarea  Balerina fără chip

Premiul Special „Victor Boldâr” al Fotoclubului ”Mircea Faria” Vlaicu Monica – Liceul Teoretic Henri Coandă Craiova, pentru lucrările: Locul ultimelor zile, Ionel pe Dacie

Premiul Special al Fotoclubului „Mihai Dan-Călinescu”Camalesa Andreea – Colegiul Național Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin, pentru lucrarea  Liniștea ploii

Premiul Special „Ştefan Ciuceanu” al Muzeului OltenieiNeșcu Horia Ionuț  – Colegiul Național Carol I, pentru lucrarea   Fotografia – pictură cu lumină

Premiul de Popularitate a fost stabilit în urma votului de pe pagina de facebook a Salonului și a revenit lui Drondoe Ingrid Nicoleta – Colegiul Național Pedagogic  Ștefan Velovan Craiova, pentru lucrarea  Culorile Speranței

Laureați ai Salonului

Marcu Gabriel – Colegiul Național Elena Cuza Craiova, cu lucrările : Renaștere și Aprilie Roz

Wedhorn Jennifer  – Liceul de Arte Marin Sorescu Craiova, cu lucrările Invizibilă și  Perspectiva Naturii

Ghiluș Maria  – Colegiul Național Elena Cuza Craiova, cu lucrarea Punte peste timp

Ganea Maria – Liceul Teoretic Bechet, cu lucrările Arta Sufletului meu, Buchetul eternității, Inocența Copilăriei

Modan Anca Teodora –  Colegiul Național Nicolae Titulescu Craiova, cu lucrările Emoție, Realitatea Virtuală

Răcanel Octavian – Colegiul Național Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin, cu lucrările La Rânca, Bruno la odihnă.

Trusca Andreea Denisa – Colegiul Național Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin, cu lucrările: Cer și Apa,  Mireasa printre flori

Tufiș Denisa – Colegiul Național Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin, cu lucrările: Colț de Rai,  Pace și Liniște, Apus de Soare

Pițiga Antonia – Colegiul Național Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin cu lucrările: Plai cu dor

Argint Gabriel – Colegiul Național Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin cu lucrările: Reflexie, Liniaritate

Dumitrescu Sergiu – Colegiul Național Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin cu lucrările: Cât vezi cu ochii, Pandemic style,  Ponoare reloaded

Cuculescu Damaris – Colegiul Național Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin cu lucrările: Noapte și zi, Purtat de valuri,  Between Day &Night

Cutitoi Anne – Colegiul Național Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin cu lucrarea  Istorie

Bebec Maria – Colegiul Național Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin cu lucrările: Îngeri dansând, După furtună,  Rainbow Beauty

Mânjina Marinela – Colegiul Național Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin cu lucrarea   Cutume    

Dumitrache Ioan Marco – Colegiul Național Carol I Craiova cu lucrările: Vulcanul din Banie, The artists awards,  Viteza luminii

Cotea Eliza Gabriela – Liceul de Arte Marin Sorescu Craiova cu lucrarea Același drum

Nistorica Filip – Colegiul Național Carol I Craiova cu lucrarea Spiritul orașului

Ducu Ioana Daria  – Colegiul Național Elena Cuza Craiova cu lucrarea Aristocrație

Nicola Andrei – Colegiul Național Carol I Craiova cu lucrarea Amurg

Pîrvuloiu Iasmina -Liceul de Arte “Marin Sorescu” Craiova cu lucrările: Semne, gânduri, speranță

Bărăitaru Marina Gabriela – Colegiul Național Elena Cuza Craiova cu lucrările:

Liniștea dinaintea furtunii, Amprenta copilăriei, Luminișul bastionului

Lașcu Iuliana -Liceul Teoretic Henri Coandă Craiova cu lucrarea Sepia

Cașotă Ștefania Alexandra – Liceul Charles Laugier Craiova cu lucrările:

Porumbeii, Iarna, Cerul Iubirii

Bistriceanu Ștefania Denisa –  Colegiul Național Carol I Craiova cu lucrarea:  Reflexie și reflecție

Dincu Delia Elena – Colegiul Național Elena Cuza Craiova cu lucrările: Singur pe lume, Fereastră către infinit

Predescu Florian Daniel – Liceul Constantin Brâncoveanu Horezu cu lucrările: Fără titlu 1, Fără titlu 2

Stoica Irina– Liceul de Industrie Alimentară  Craiova cu lucrarea Oltenia mea ….. acasă

Ana Cătălina Cristea  – Liceul Teoretic Petre Pandrea Balș cu lucrarea RuralăPrusacov Andrei  – Colegiul Național Carol I cu lucrarea Sculptat de istorie.