Asculta Live
LIVE :
De Garda in FM

Programul concertelor Filarmonicii Oltenia 5 – 16 octombrie


LUNI,  5  OCTOMBRIE  2015,  ORA  19:00 – SALOANELE MUZEULUI DE ARTĂ Seară de muzică de cameră FAGOTISSIMO  QUARTET GEORGE  HARITON (fagot), MIHAI  TIMOFTI (fagot), MIHAI  BADIU (fagot), PAVEL  IONESCU (fagot și contrafagot) În program:       Julius Weissenborn: Polonaise, Polka, Turkish March
 
Victor Bruns: Trio
 
Adolf Bergt: Adagio
  Walter Milles/A. Burford: Vals Victor Bruns: Suita nr. 1, op. 68 Hector Berlioz/A. Burford: „Drumul spre eșafod” din Simfonia fantastică Victor Bruns: Suita nr. 2, op. 68

Preţuri bilete: 10 lei; 5 lei (elevi, studenţi, pensionari)

  VINERI,  9  OCTOMBRIE,  ORA  19:00 Gala tinerilor concertişti (I) ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  “OLTENIA” DIRIJOR: ALBERT  MAMRIEV  (ISRAEL) În program: Franz Liszt: Concertul nr. 1 în Mi bemol major pentru pian și orchestră, G. 124 Franz Liszt: Sonata în Si minor pentru pian solo

Solistă: KANA  ITO  (JAPONIA)

Serghei Rahmaninov: Concertul nr. 2 în Do minor pentru pian și orchestră, op. 18

                                                                        Solist: XIAO  WEI  (CHINA)

Preţuri bilete: 15 lei; 10 lei (elevi, studenţi, pensionari)

  MARŢI,  13  OCTOMBRIE,  ORA  19:00 Gala tinerilor concertişti (II) ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  “OLTENIA” DIRIJOR: ALBERT  MAMRIEV  (ISRAEL) În program: Piotr Ilici Ceaikovski: Concertul nr. 1 în Si bemol minor pentru pian și orchestră, op. 23

                                                                        Solistă: GUILIN  YANG  (CHINA)

Franz Liszt: Concertul nr. 1 în Mi bemol major pentru pian și orchestră, G. 124

                                                                        Solistă: MIHOKO  OSHIMA  (JAPONIA)

Serghei Rahmaninov: Concertul nr. 3 în Re minor pentru pian și orchestră, op. 30

                                                                        Solistă: MARI  KIYONE  (JAPONIA)

Preţuri bilete: 15 lei; 10 lei (elevi, studenţi, pensionari)

  VINERI,  16  OCTOMBRIE  2015,  ORA  19:00 Festivalul Internațional “Elena Teodorini” (ediția a XIV-a) Pagini celebre din opere Concert susținut de ORCHESTRA  SIMFONICĂ  ȘI  CORALA  ACADEMICĂ ALE   FILARMONICII  “OLTENIA” DIRIJOR: ALEXANDRU  IOSUB Dirijor cor: Manuela  Enache În program: Georges Bizet: „Carmen”, suitele I și II pentru orchestră (selecțiuni) Christoph Willibald Gluck: „Orfeu și Euridice”, uvertura operei Wolfgang Amadeus Mozart: „Răpirea din serai”, uvertura operei Gioacchino Rossini: „Coțofana hoață”, uvertura operei Ruggero Leoncavallo: „Paiațe”, intermezzo simfonic și cor Giuseppe Verdi: „Traviata”, preludiul la actul IV, corul țigăncușelor și corul matadorilor Alexandr Borodin: „Cneazul Igor”, dansuri polovțiene (cu cor)

Preţuri bilete: 15 lei; 10 lei (elevi, studenţi, pensionari)