Asculta Live
LIVE :
Folclor la Horion

Programul COMPLET al celei de-a XXI-a editii a Zilelor Municipiului Craiova, 29 mai – 04 iunie 2017!


PROGRAM ZIUA MUNICIPIULUI CRAIOVA  2017  29 mai – 04 iunie 2017 Organizator principal: PRIMĂRIA ȘI CONSILIUL LOCAL MUNICIPAL CRAIOVA   Sponsori: Vodafone, Tipografia Signum, Agenția de Turism Mapamond, Stil Media, Nitela & Partners Parteneri media: Oltenia 3 TV, craiovaforum.ro, GTV, Gazeta de Sud, Radio Sud, www.craiova.ro, Camera Media, Lupa, Cuvântul Libertăţii, Craiova Cetatea Băniei, TVR Craiova, Radio România Oltenia-Craiova, Jurnalul Olteniei, Radio Horion, Indiscret în Oltenia, Oltenia24.ro, Alege TV, Republica TV, oltenaşul.ro, Săptămâna în Oltenia, Cronica Olteniei, Radio Crazy, Z Tv, Blogatu.ro, Laurenţiu Nica.   Luni, 29 mai 2017   10.00 – 18.00 Casa Băniei – Esplanadă (Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei) “Satul românesc în zi de sărbătoare” (târgul meșterilor populari, parada costumelor populare) Co-organizatori: Muzeul Olteniei Craiova și Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj.   10.00 – 18.00 Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri” Porți Deschise în Fabrica de povești electroColibri Regatul copilăriei – desene pe asfalt Expoziție #InstaCraiova – Sala Studio Co-organizator: Teatrul pentru Copii și Tineret ”Colibri”.   10.00– 18.00 Biblioteca Județeană “Alexandru și Aristia Aman” Expoziţii, proiecţie filme istorice, ateliere Accesul publicului se va face în mod gratuit.   10.00 -18.00 Esplanada „William Shakespeare” Sănătatea pe primul loc - campanie gratuită de măsurare a tensiunii arteriale, greutăţii corporale şi testarea glicemiei Co- organizator: Şcoala Postliceală Sanitară „Christiana” Craiova.  
  • – 20.30
Centrul Vechi, zona Bancpost  “Piața Artelor“ (ateliere creative, expoziţii, recitaluri)  
  • 30-12.00 / Atelier string art “Animale șugubețe” (Muzeul Olteniei, Colegiu Carol I)
  • 30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
  • 00-16.00 / Atelier origami şi string “Păpădia și suratele ei” (Muzeul Olteniei, Colegiu Frații Buzești)
  • 30-20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)
  Co-organizatori: Muzeul Olteniei, Colegiul “Carol I”, Colegiul “Frații Buzești”, Școala de Artă „Cornetti”, Liceul de Artă “Marin Sorescu, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociația Carousel, Penitenciarul Craiova, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova.   13.00 Centrul Multifuncțional Campionat minihandbal, Campionat minivolei Co-organizatori: Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Dolj, Inspectoratul Școlar Județean Dolj.   16.00 – 18.00 Casa Băniei – Esplanadă (Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei) Spectacol folcloric Co-organizator: Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj.     18.00 – 23.00 Cartierul Valea Roșie – zona Piață Spectacol artistic (muzică pop, folk, populară, clasică, dans şi balet)  
  • Palatul Copiilor
  • Recital Club Arti
  • Spectacol dans (TRADEM & Asociaţia Dance Beat)
  • Şcoala de MuzicăȘincai
  • Rafaela Burulea - Mamaia Copiilor
  • Eliza Chifu
  • Casa Studenților (Trupa Freaks)
  • Filarmonica Oltenia Craiova
  • Opera Română Craiova
  • Spectacol Ansamblul Folcloric “Hora Deznăţuiului” (20.45)
    Co-organizatori: Palatul Copiilor, Rafaela Burulea, Casa de Cultură “Traian Demetrescu” & Asociaţia “Dance Beat”, Școala de Muzică Șincai, Trupa FREAKS, Casa Studenților Craiova, Filarmonica Oltenia Craiova, Opera Română Craiova, Teatrul Național “Marin Sorescu”, Ansamblul Folcloric “Maria Tănase”.   19.00 Filarmonica Oltenia Craiova Turneul Internațional Stradivarius: Anotimpurile Concertează: Alexandru Tomescu (vioară Stradivarius Elder-Voicu), Sînziana Mircea (pian), Omar Masa (bandoneon, Argentina). În program – lucrări din creația compozitorilor Manuel de Falla, Enrique Granados, Pablo Sarasate, Astor Piazzolla. Co-organizator: Filarmonica Oltenia Craiova.     Marți, 30 mai 2017   10.00 – 18.00 Casa Băniei – Esplanadă (Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei) “Satul românesc în zi de sărbătoare” (târgul meșterilor populari, parada costumelor populare) Co-organizatori: Muzeul Olteniei și Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj. 10.00 – 18.00 Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri” Porți Deschise în Fabrica de povești electroColibri Regatul copilăriei - desene pe asfalt Expoziție #InstaCraiova – Sala Studio Co-organizator: Teatrul pentru Copii și Tineret ”Colibri”   10.00 – 17.00 Muzeul de Artă Hoinar prin oraș … de Ziua Craiovei Expoziția Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile. Expoziția de pictură flamandă – Sala Oglinzilor. Ateliere de grafică de carte pentru copii – curtea muzeului   10.00 -18.00 Esplanada „William Shakespeare” Sănătatea pe primul loc - campanie gratuită de măsurare a tensiunii arteriale, greutăţii corporale şi testarea glicemiei. Co- organizatori: Şcoala Postliceală Sanitară „Christiana” Craiova.   10.00 – 21.30 Piața “Frații Buzești” – Centrul Vechi Piața „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstrații de artă)  
  • 00-11.30 / Atelier Curcubeu și culoare (modelaj în lut și pictură) (Muzeul Olteniei, Grădiniţa Traian Demetrescu)
  • 30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
  • 00-16.00 / Atelier origami şi string “Păpădia și suratele ei” (Muzeul Olteniei, Colegiu Frații Buzești)
  • 30-20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)
  Co-organizatori: Muzeul Olteniei, Grădinița “Traian Demetrescu”, Colegiul “Frații Buzești”, Școala de Artă „Cornetti”, Penitenciarul Craiova, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociația Carousel, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova.   11.00 – 18.00 Biblioteca Județeană “Alexandru și Aristia Aman” Expoziţii, proiecţie filme istorice, ateliere Accesul publicului se va face în mod gratuit.   12.30 Parcul Nicolae Romanescu” – Teatrul de Vară Concurs de dans sportiv Co-organizatori: Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Dolj, Inspectoratul Școlar Județean Dolj.   13.00 Școala Gimnazială “Mircea Eliade” Craiova de ieri și de aziconcurs interşcolar de istorie – geografie locală. Co-organizatori: Școala Gimnazială “Mircea Eliade”, Inspectoratul Școlar Județean Dolj.   16.00 – 18.00 Casa Băniei – Esplanadă (Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei) Spectacol folcloric Co-organizatori: Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj.   18.00 – 20.00 Grădina Botanică Pătura care citește – invitaţie la lectură în parcuri şi grădini Co-organizator: Biblioteca Judeţeană „Alexandru şi Aristia Aman”.   18.00 – 23.00 Cartierul Rovine – zona Poș Spectacol artistic (muzică pop, folk, populară, clasică, dans şi balet)  
  • Palatul Copiilor
  • Recital Club Arti
  • Spectacol dans (TRADEM & Asociaţia Dance Beat)
  • Şcoala de MuzicăȘincai
  • Rafaela Burulea - Mamaia Copiilor
  • Casa Studenților (Trupa Freaks)
  • Filarmonica Oltenia Craiova
  • Opera Română Craiova
  • Spectacol Ansamblul Folcloric “Maria Tanase”. Solişti: Liviu Olteanu, Liliana Popa, Marius Măgureanu, Lavinia Bîrsoghe, Constantin Enceanu
    Co-organizatori: Palatul Copiilor, Rafaela Burulea, Casa de Cultură “Traian Demetrescu” & Asociaţia “Dance Beat”, Club Arti, Școala de Muzică Șincai, Trupa FREAKS, Filarmonica Oltenia Craiova, Opera Română Craiova, Ansamblul Folcloric “Maria Tănase”.     Miercuri, 31 mai 2017   10.00 Colegiul Național “Carol I” Baschet școlar 3 la 3. Co-organizatori: Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Dolj, Inspectoratul Școlar Județean Dolj.   10.00 – 18.00 Casa Băniei – Esplanadă (Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei) “Satul românesc în zi de sărbătoare” (târgul meșterilor populari, parada costumelor populare) Co-organizatori: Muzeul Olteniei și Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj.   10.00 – 18.00 Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri” ora 10:00 - Spectacol Alis în lumea păpușilor, regia Iulia Cârstea Porți Deschise în Fabrica de povești electroColibri Regatul copilăriei - desene pe asfalt Expoziție #InstaCraiova – Sala Studio Co-organizator: Teatrul pentru Copii și Tineret ”Colibri”.   10.00 -18.00 Esplanada „William Shakespeare” Sănătatea pe primul loc - campanie gratuită de măsurare a tensiunii arteriale, greutăţii corporale şi testarea glicemiei. Co- organizator: Şcoala Postliceală Sanitară „Christiana” Craiova.   10.00 – 17.00 Muzeul de Artă Hoinar prin oraș … de Ziua Craiovei Expoziția Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile. Expoziția de pictură flamandă – Sala Oglinzilor. Ateliere de grafică de carte pentru copii – curtea muzeului.   11.00 – 18.00 Biblioteca Județeană “Alexandru și Aristia Aman” Expoziţii, proiecţie filme istorice, ateliere, concursuri Accesul publicului se va face în mod gratuit.   11.00 Muzeul Olteniei – Secția de Istorie – Arheologie Vernisaj expoziția temporară “Statui Romane în Oltenia”.   12.00 Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj "Tradiție și culoare" – expoziție concurs de pictură, recitare de poezie și audiții muzicale. Co-organizatori: Școlile "Ion Creangă" și "Sfântul Dumitru", Consiliul Județean Dolj și CJCPCT Dolj   12.30 – 20.30 Piața “Frații Buzești” – Centrul Vechi Piața „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstrații de artă)  
  • 30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
  • 30-20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)
  Co-organizatori: Școala de Artă Cornetti, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Penitenciarul Craiova, Asociația Carousel, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova.   16.00 – 18.00 Casa Băniei – Esplanadă (Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei) Spectacol folcloric Co-organizator: Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj.   18.00 – 23.00 Cartierul Brazda lui Novac – zona BRD Spectacol artistic (muzică pop, folk, populară, clasică, dans şi balet)  
  • Palatul Copiilor
  • Spectacol dans (TRADEM & Asociaţia Dance Beat)
  • Şcoala de MuzicăȘincai
  • Rafaela Burulea - Mamaia Copiilor
  • Recital Alexia Ilie Gabriela
  • Casa Studenților (Trupa Freaks)
  • Eliza Chifu
  • Filarmonica Oltenia Craiova
  • Opera Română Craiova
  • Spectacol Ansamblul Folcloric “Maria Tanase” şi invitaţii Taraful Streaţă. Solişti: Maria Rotaru, Aneta Şişu, Ciri Mayer, Niculina Stoican
  Co-organizatori: Palatul Copiilor, Rafaela Burulea, Ilie Alexia Gabriela, Casa de Cultură “Traian Demetrescu” & Asociaţia “Dance Beat”, Școala de Muzică Șincai, Trupa FREAKS, Filarmonica Oltenia Craiova, Opera Română Craiova, Ansamblul Folcloric“ Maria Tănase.   19.00 Teatrul Național “Marin Sorescu” – Sala Amza Pellea Spectacol ”Dimineața de după”, de Peter Quilter, regia Mircea Cornișteanu Co-organizator: Teatrul Național “Marin Sorescu”.     Joi, 01 iunie 2017     10.00 – 18.00 Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri” Porți Deschise în Fabrica de povești electroColibri Regatul copilăriei - desene pe asfalt Expoziție #InstaCraiova – Sala Studio Co-organizator: Teatrul pentru Copii și Tineret ”Colibri”   10.00 – 20.00 Str. Theodor Aman Expo-flora   10.00 – 17.00 Muzeul de Artă Hoinar prin oraș … de Ziua Craiovei Expoziția Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile. Expoziția de pictură flamandă – Sala Oglinzilor. Ateliere de grafică de carte pentru copii – curtea muzeului. Accesul publicului se va face în mod gratuit.   10.30 – 20.30 Esplanada „William Shakespeare” Manufactura „Bizarre Bazaar” (ateliere creative pentru obiecte decorative sau de uz prin tehnici variate) Co-organizator: Asociaţia Carousel Project Craiova.   11.00– 18.00 Biblioteca Județeană “Alexandru și Aristia Aman” Expoziţii, proiecţie filme istorice, ateliere, concursuri Accesul publicului se va face în mod gratuit.       10.00 – 18.00 Piața “Mihai Viteazul” Activități interactive Co–organizator: Biblioteca Județeană “Alexandru și Aristia Aman”.   10.00 – 17.00 Muzeul Olteniei – Secția de Istorie–Arheologie Expoziția temporară “Statui Romane în Oltenia Co–organizator: Muzeul Olteniei Accesul publicului se va face în mod gratuit.   11.00 – 14.00, 17.00 - 19.00 Parcul “Nicolae Romanescu” – Teatrul de Vară “Craiova Kids Day” (recitaluri, spectacole, concerte) Co-organizatori: Palatul Copiilor, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Club Arti, Școala de Muzică Șincai, Dynamik Dance Studio   19.00 - 20.00 “Drumu-i lung, povestea-i scurtă – spectacol pentru copii Co-organizator: Opera Română Craiova.   12.30 – 21.30 Piața Frații Buzești – Centrul Vechi Piața „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstrații de artă)  
  • 30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
  • 00 – 20.00 / Jocuri interactive (Teatrul Colibri)
  • 30 – 20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)
  Co-organizatori: Școala de Artă „Cornetti”, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Casa Studenţilor, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociația Carousel, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova.   18.00 – 23.00 Cartierul Craiovița Nouă – zona Poș           Spectacol artistic (muzică pop, folk, populară, clasică, dans şi balet)  
  • Palatul Copiilor
  • Spectacol dans (TRADEM & Asociaţia Dance Beat)
  • Şcoala de MuzicăȘincai
  • Rafaela Burulea - Mamaia Copiilor
  • Recital Alexia Ilie Gabriela
  • Filarmonica Oltenia Craiova
  • Spectacol “Păcală” (Teatrul Colibri)
  • Spectacol Ansamblul Folcloric “Maria Tanase”. Solişti: Liviu Dica, Cristian Bănăţeanu, Mariana Ionescu Căpitănescu, Emilia Dorobanţu
  Co-organizatori: Palatul Copiilor, Ansamblul „Cununiţa”, Rafaela Burulea, Ilie Alexia Gabriela, Casa de Cultură “Traian Demetrescu” & Asociaţia “Dance Beat”, Școala de Muzică Șincai, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”, Filarmonica Oltenia Craiova, Ansamblul Folcloric “Maria Tănase”.   21.00 Esplanadă Teatrul Național “Marin Sorescu” Spectacol ”Occident Express”, de Matei Vișniec, regia Alexandru Boureanu Co-organizator: Teatrul Național “Marin Sorescu”.     Vineri, 02 iunie 2017   10.00 Strada A.I. Cuza, zona Universitate Salonul Auto (expoziție de mașini) Co-organizatori: dealeri și reprezentanți auto.   10.00 – 18.00 Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri” Porți Deschise în Fabrica de povești electroColibri Regatul copilăriei - desene pe asfalt Expoziție #InstaCraiova – Sala Studio Co-organizator: Teatrul pentru Copii și Tineret ”Colibri”.   10.00 – 20.00 Str. Theodor Aman Expo-flora   10.00 – 17.00 Muzeul de Artă Hoinar prin oraș … de Ziua Craiovei Expoziția Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile. Expoziția de pictură flamandă – Sala Oglinzilor.   10.00 – 17.00 Muzeul Olteniei – Secția de Istorie–Arheologie Expoziția temporară “Statui Romane în Oltenia”.   10.30 – 20.30 Esplanada „William Shakespeare” Manufactura „Bizarre Bazaar” (ateliere creative pentru obiecte decorative sau de uz prin tehnici variate) Co-organizator: Asociaţia Carousel Project Craiova   17.30 – 19.30 Piața Frații Buzești – Centrul Vechi Piața „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstrații de  artă)  
  • 30 – 20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
  • 30 – 20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)
  • 30 – 20.30 / Jocuri interactive (Teatrul Colibri)
  • 00 – 20.00 / Casa Studenţilor
  Co-organizatori: Școala de Artă „Cornetti”, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Palatul Copiilor Craiova, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova, Casa Studenţilor - Trupe Cover/Folk, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociația Carousel, Compania de teatru Followspot.     18.00 – 20.00 Filarmonica Oltenia Craiova Ceremonia Festivă a Consiliului Local Municipal Co-organizator: Filarmonica Oltenia Craiova.   19.00 Teatrul Național “Marin Sorescu” – Sala Amza Pellea Spectacol ”Elefantul din camera sau The Vibrator Play”, de Sarah Ruhl, regia Dragoş Alexandru Muşoiu Co-organizator: Teatrul Național “Marin Sorescu”.   19.30 – 22.30 Piaţa „Mihai Viteazul” Concert “Balkan Party”: Gipsy Casual, Marius Mihalache şi Ovidiu                                           Lipan Ţăndărică.     Sâmbătă, 03 iunie 2017     10.00 Strada A.I. Cuza, zona Universitate “Salonul Auto” - expoziție de mașini Co-organizatori: Dealeri și reprezentanți auto.   10.00 – 18.00 Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri” Porți Deschise în Fabrica de povești electroColibri Regatul copilăriei - desene pe asfalt Expoziție #InstaCraiova – Sala Studio ora 18:00 - Spectacol Invitație la joacă, regia Alexandra Davidescu Co- organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”.   10.00 – 20.00 Str. Theodor Aman Expo-flora     10.00 – 17.00 Muzeul de Artă Hoinar prin oraș … de Ziua Craiovei Expoziția Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile. Expoziția de pictură flamandă – Sala Oglinzilor.   10.00 – 17.00 Muzeul Olteniei – Secția de Istorie–Arheologie Expoziția temporară “Statui Romane în Oltenia”.   10.30 – 20.30 Esplanada „William Shakespeare” Manufactura „Bizarre Bazaar” (ateliere creative pentru obiecte decorative sau de uz prin tehnici variate) Co-organizator: Asociaţia Carousel Project Craiova.   11.00 – 14.00 Primăria Craiova – str. A.I. Cuza nr. 7 „O călătorie prin istoria Craiovei” – Tur ghidat de oraș din care doritorii află detalii inedite despre istoria orașului Co-organizatori: Agenția de Turism Mapamond, Umbrella Media, Asociația Global City 2020.   12.30 – 20.30 Piața Frații Buzești – Centrul Vechi Piața „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstrații de artă)  
  • 30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
  • 30-20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)
  • 00 – 13.00 / Jocuri interactive (Teatrul Colibri)
  • 00 – 20.00 / Casa Studenţilor
  Co-organizatori: Școala de Artă „Cornetti”, Liceul de Artă “Marin Sorescu”; Palatul Copiilor Craiova, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova, Casa Studenţilor, Trupe Cover/Folk, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociația Carousel.   13.00 – 18.00 Strada A.I. Cuza, zona Teatrului Național “Salonul Auto-Retro” - expoziție de mașini de epocă Co-organizator: Retromobil Club Craiova.   19.00 Teatrul Național “Marin Sorescu” – Sala Amza Pellea Spectacol ”Dacă am gândi cu voce tare”, de Adnan Lugonic, regia Radu Afrim Co-organizator: Teatrul Național “Marin Sorescu”.   19.30 – 22.30 Piața “Mihai Viteazul” Concert “Hit Radio”: Raluka, Mandinga, Alex Velea & Mario Fresh.       Duminică, 04 iunie 2017     10.00 Strada A.I. Cuza, zona Universitate Salonul Auto (expoziție de mașini) Co-organizatori: Dealeri și reprezentanți auto.   10.00 Piața Mihai Viteazul Alaiul Călușului  Co-organizator: Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj   10.00 – 13:00 Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri” Expoziție #InstaCraiova – Sala Studio ora 11:00 - Cei trei purceluși, teatru interactiv, coord. Geo Dinescu și Marin Fagu Co-organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”.   10.00 – 20.00 Str. Theodor Aman Expo-flora   10.00 – 17.00 Muzeul de Artă Hoinar prin oraș … de Ziua Craiovei Expoziția Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile. Expoziția de pictură flamandă – Sala Oglinzilor                    Accesul publicului se va face în mod gratuit.   10.00 – 17.00 Muzeul Olteniei – Secția de Istorie–Arheologie Expoziția temporară “Statui Romane în Oltenia”           Accesul publicului se va face în mod gratuit.   10.30 – 20.30 Esplanada „William Shakespeare” Manufactura „Bizarre Bazaar” (ateliere creative pentru obiecte decorative sau de uz prin tehnici variate) Co-organizator: Asociaţia Carousel Project Craiova.   12.30 – 20.30 Piața “Frații Buzești” – Centrul Vechi Piața „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstrații de artă)  
  • 30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
  • 30-20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)
  • 00 – 20.00 / Casa Studenţilor
  Co-organizatori: Școala de Artă „Cornetti”, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Palatul Copiilor Craiova, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova, Casa Studenţilor - Trupe Cover/Folk, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociația Carousel.   13.00 – 18.00 Strada A.I. Cuza, zona Teatrului Național “Salonul Auto-Retro” - expoziție de mașini de epocă. Co-organizator: Retromobil Club Craiova.   19.00 Teatrul Național “Marin Sorescu” – Sala I.D. Sîrbu Spectacol ”Cealaltă ţară”, după Herta Muller, regia Alexandru Istudor Co-organizator: Teatrul Național “Marin Sorescu”.   19.30 – 22.30 Piața “Mihai Viteazul” Concert “Special Projects”: Gabriel Cotabiţă & Keo, Cristi                                                Minculescu, Iris & Felicia Filip.   22.30 Piața “Mihai Viteazul” Foc de artificii     NOTĂ: Condiţiile meteorologice nefavorabile pot anula o parte dintre manifestările programate în aer liber!