Asculta Live
LIVE :
De Garda în FM

Festivalul-Concurs de colinde și obiceiuri de Crăciun „Dor de sărbători”


Casa de Cultură „Traian Demetrescua organizat joi, 17 decembrie 2015, în Aula Buia a Facultății de Agronomie Craiova, cea de-a VIII-a ediție a Festivalului-Concurs de colinde și obiceiuri de Crăciun „Dor de sărbători”. Au participat grupuri de colindători din instituțiile de învățământ doljene, iar membrele juriului, profesoarele de muzică Mirela Duță și Dana Sobaru, precum și interpreta de muzică populară Livia Celea Streață – au deliberat și au hotărât câștigătorii la fiecare dintre cele trei secțiuni, dedicate colindătorilor din învățământul primar, gimnazial și, respectiv, liceal. În afara concursului, au participat și grupuri de colindători de la Școala Gimnazială Specială „Sf. Mina”, Liceul Tehnologic Special Beethoven, Penitenciarul de Minori și Tineri Craiova, dar și de la Casa de Cultură Turceni.

Lista câştigătorilor

SECŢIUNEA I – grupuri de colindători din învăţământul primar;

  1. Premiul I – Grupul „Ceata de Colindători” – Şcoala Gimnazială Podari
  2. Premiul al II-lea – Grupul „Oltenaşii” – Palatul Copiilor Craiova
  3. Premiul al III-lea – Formaţia „Steluţele Vesele” – Şcoala Gimnazială “Mihai Viteazul” Craiova
  4. Menţiune I – Formaţia „Mlădiţe Olteneşti” – Şcoala Gimnazială Coţofenii din Dos
  5. Menţiune II – Ansamblul Folcloric „Rozele Calafatului” – Calafat
  6. Menţiune III – Formaţia „Fulguţele”

SECŢIUNEA a II-a – grupuri de colindători din învăţământul gimnazial;

  1. Premiul I – Formaţia „Oltencuţele” – Şcoala Gimnazială „Al. Macedonski” Craiova
  2. Premiul al II-lea – Ansamblul Folcloric Bordeiaşul – Liceul Teoretic Bechet
  3. Premiul al III-lea – Ansamblul Folcloric „Rozele Calafatului” – Calafat
  4. Menţiune I – Formaţia „Oltencuţele” – Palatul Copiilor Craiova
  5. Menţiune II – Corul Şcolii Gimnaziale Podari – Şcoala Gimnazială Podari
  6. Menţiune III – Formaţia „Angel Stars” – Şcoala Nr. 2 “Traian” şi Colegiul Naţional „Carol I” Craiova

SECŢIUNEA a III-a – grupuri de colindători din învăţământul liceal;

  1. Premiul I – Formaţia „Colindiţa” – Liceul de Arte „Marin Sorescu” Craiova
  2. Premiul al II-lea – Corul Seminarului Teologic Ortodox „Sf. Grigorie Teologul” – Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Grigorie Teologul” Craiova
  3. Premiul al III-lea – Formaţia „Generaţia Folk” – Asociaţia Culturală „Mădălina Amon”
  4. Menţiune I – Ansamblul Folcloric „Rozele Calafatului” – Calafat
  5. Menţiune II – Ansamblul Folcloric „Brâuleţul” – Ghidici

Comentarii