Asculta Live
LIVE :
Romante si tangouri

18 – 30 noiembrie 2016, Craiova va găzdui o panoramare a fenomenului muzical contemporan internaţional!


CRAIOVA MUZICALĂ 2016: Trăieşte experienţa! Fii contemporan!

A 43-a ediţie a Festivalului CRAIOVA MUZICALĂ, un eveniment cu tradiţie organizat de Filarmonica Oltenia din Craiova, cu sprijinul Primăriei din Craiova, este dedicată muzicii moderne şi contemporane: de la capodopere ale secolului XX semnate de Igor Stravinski, Olivier Messiaen, György Ligeti sau Ştefan Niculescu, la lucrări ale ultimilor ani. Pentru 2 săptămâni (18 – 30 noiembrie 2016), oraşul Craiova va găzdui o panoramare a fenomenului muzical contemporan internaţional în diferitele sale aspecte – avangardă, jazz, postmodernism, structuralism, performance, teatru instrumental –  toate unite de bucuria intensă a dăruirii prin muzică. Publicul deja consacrat al festivalului CRAIOVA MUZICALĂ va descoperi o paletă inedită de evenimente care nu se adresează numai cunoscătorilor, ci tuturor iubitorilor de muzică şi de experienţe noi.

 

Ce se întâmplă la CRAIOVA MUZICALĂ #43:

3 Concerte simfonice cu Orchestra Filarmonicii “Oltenia” din Craiova şi Orchestra de cameră a Filarmonicii „Oltenia”

 

9 Concerte camerale: Pearls Before Swine Experience (Suedia), Green Thing Ensemble (Austria), SIGMA Project – cvartet de saxofoane (Spania), Trio Contraste, Profil, SonoMania, Atem, Percutissimo (România), Cvartetul LOGOS (SUA)

 

5 Recitaluri: Mario Caroli (flaut, Italia), Barrie Webb (trombon, Anglia), Ghenadie Rotari (acordeon, Republica Moldova), Mihai Măniceanu (pian, România), Veronica Anuşca şi Mihai Murariu (recital de lied, România)

 

2 Concerte de jazz: Mircea Tiberian Band, Jazzappella (România)

 

2 Concerte-performance / Teatru instrumental: Muttis Kinder (Germania), Irinel Anghel şi invitaţii ei

 

2 Proiecţii de film mut cu muzică live: “Tabu” (1931) de F.W. Murnau, cu muzică de Vioieta Dinescu (Germania); interpretează Trio Contraste; animaţia “Odboy and Erordog” de Marcus Fjellström; interpretează Pearls Before Swine Experience (Suedia)

 

Simpozion de muzicologie: Mecanici şi mecanisme în muzică

 

Oaspeţi vor fi peste 20 de artişti străini, nume deja consacrate ale scenei muzicale internaţionale, din ţări precum Anglia, Italia, Austria, Spania, Suedia, Polonia, Ucraina, Republica Moldova şi S.U.A.. Li se vor alătura cele mai importante ansambluri de profil româneşti, precum şi tineri muzicieni excepţionali.

 

Intrarea: 10 lei pentru fiecare concert

Programul complet pe: http://www.filarmonica-oltenia.ro/

PROGRAMUL FESTIVALULUI

Vineri, 18.11.2016
Sala Filarmonicii

19:00 – Deschiderea festivalului
Orchestra simfonică a Filarmonicii „Oltenia”
Dirijor: TIBERIU SOARE
Solişti: EMIL VIȘENESCU (clarinet), ADAM KOSMIEJA (pian, Polonia)
În program:
Ştefan Niculescu, Dan Dediu, Jerzy Kornowicz

 

Sâmbătă, 19.11.2016
Sala “Filip Lazăr” a Filarmonicii
12:00 –
Simpozion de muzicologie: “Mecanici și mecanisme în muzică”
Participă muzicologii Bianca Temeș, Ştefan Firca, Vlad Văidean, Constantin Secară.

Sala Filarmonicii
17:00 – Concert cameral
Mai în glumă, mai în serios

Ansamblul Trio Contraste (Timişoara) – ION BOGDAN ȘTEFĂNESCU (flaute), DORU ROMAN (percuţie), SORIN PETRESCU (pian)
În program: Miklos Maros, Ernst-Lothar von Knorr, Corneliu Dan Georgescu, Wil Offermans, Jos Zwanenburg, Maia Ciobanu, Laura Manolache,  Aurel Stroe, Lucian Mețianu, Horst Lohse, Christoph Keller,  Christoph Keller,

Sala Teatrului Național “Marin Sorescu”
ora 20.00: Muttis Kinder (Germania)

 

 

Duminică, 20.11.2016
Sala Filarmonicii
17:00 – Concert de percuţie
Ansamblul Percutissimo
(Timişoara), conducerea muzicală DORU ROMAN
Solişti: ION BOGDAN ȘTEFĂNESCU (flaut), DORIN CUIBARIU (clarinet)
În program:
Darie Nemeș-Bota, George Crumb, Violeta Dinescu, Nebojsa Jovan Jivković, Halyna Ovcharenko, Doron Kaufmann, Carmen Cârneci, Minoru Miki,  Ion Bogdan Ștefănescu

20:00 – Film mut cu muzică live
TABU (1931) – regia F. W. Murnau
; muzica VIOLETA DINESCU
Interpretează: ION BOGDAN ȘTEFĂNESCU (flaut), DORIN CUIBARIU (clarinet), SORIN PETRESCU (pian), DORU ROMAN (percuţie)

 

Luni, 21.11.2016
Sala Filarmonicii
18:00 – Concert cameral
SIGMA Project
(Spania) – cvartet de saxofoane
În program: Georg Friedrich Haas, Josep Planells,  Alberto Posadas, Luis de Pablo, Ramon Lazkano, Isabel Urrutia

20:00 – Concert de jazz
JAZZAPPELLA
– sextet vocal, conducerea muzicală Zoltán András

 

Marţi, 22.11.2016
Sala Filarmonicii
18:00 – Recital de pian
MIHAI MĂNICEANU
(Bucureşti)
În program: György Ligeti,  Olivier Messiaen, Remus Georgescu, Vlad Maistorovici, Henryk Górecki, Salvatore Sciarrino

20:00 – Concert cameral
Duo ATEM
(Timişoara)
CRISTINA CONSTANTIN (vioară), VICTOR PĂRĂU (pian)
În program: Arvo Pärt, Kaija Saariaho, Toru Takemitsu, Sofia Gubaidulina, George Crumb

 

Miercuri, 23.11.2016
Foyerul Filarmonicii
18:30 Lansare CD
: Contemporary Trombone Classics Barrie Webb
19:00 Recital extraordinar
BARRIE WEBB – trombon
(Anglia)
Invitat MIHAI MĂNICEANU (pian)
În program:
Giacinto Scelsi, Luciano Berio, Jonathan Harvey, Stuart Greenbaum, Johannes Brahms, Katsuji Maedo, Takashi Fujii, Ernst Krenek

 

Joi, 24.11.2016
Sala “Filip Lazăr” a Filarmonicii
17:00 – Workshop de improvizaţie
cu IRINEL ANGHEL

Sala Filarmonicii
19:00 – Recital extraordinar

MARIO CAROLI – flaut (Italia)
Invitat MIHAI MĂNICEANU (pian)
În program: Claude Debussy, Joji Yuasa, André Jolivet, Ivan Fedele, Federico Gardella, Toru Takemitsu,  Kaija Saariaho

 

 

Vineri, 25.11.2016
Sala Filarmonicii
19:00 – Concert simfonic
Orchestra Filarmonicii „Oltenia”

Dirijor: GHEORGHE COSTIN
Solişti: MARIO CAROLI (flaut, Italia), BARRIE WEBB (trombon, Anglia)
În program: Liviu Dănceanu, Doina Rotaru, Igor Stravinski

Casa de Cultură a Studenților
21:00 – „Insula din ziua de mâine” (ficțiune reală în concert)
IRINEL ANGHEL & guests

 

 

Sâmbătă, 26.11.2016
Sala Filarmonicii
19:00 – Concert cameral
Povestind – Ansamblul SonoMania
(Bucureşti)
MIHAI PINTENARU (clarinet)
RALUCA STRATULAT (vioară)
MIHAI MURARIU (pian)
Conducerea muzicală DIANA ROTARU
Invitat, actorul MIKLOS BACS
În program: Gabriel Mălăncioiu, Mihai Măniceanu, Tiberiu Olah, Toshio Hosokawa, Igor Stravinski

 

Duminică, 27. 11.2016
Sala Filarmonicii
17:00 – Concert cameral
Ansamblul Pearls Before Swine Experience
(Suedia)
În program: Klas Torstensson, Annie Gosfield, Mattias Petersson, Marcus Fjellström, Hanna Hartman

20:00 – Concert cameral
Orchestra de cameră a Filarmonicii „Oltenia”

Dirijor: IVAN ILIEV (Bulgaria)
Soliști: JURE GRADIŠNIK (trompetă, Slovenia), ANDREEA STOICA (pian), LOREDANA CIOCAN (corn englez)
În program: Aaron Copland, Leoš Janáček, André Jolivet, Benjamin Britten

 

Luni, 28.11.2016
Sala Filarmonicii
17:00 – Recital de lied
VERONICA ANUȘCA (soprană), MIHAI MURARIU (pian)
În program: lucrări de Mihail Jora, Constantin Brăiloiu,  Theodor Rogalski, Livia Teodorescu-Ciocănea, Felicia Donceanu, Mihai Murariu,  Leonard Bernstein, Daniel
Sabzghabaei

19:00 – Concert cameral
Ansamblul PROFIL
(Bucureşti)
DIANA MOȘ (vioară), MARIAN MOVILEANU (violă), MIRCEA MARIAN (violoncel), ADRIANA MAIER (pian)
În program: Valentin Gheorghiu, Ștefan Niculescu, Mihai Măniceanu, Thomas Beimel, Dan Dediu, Miriam Marbé

 

 

Marţi, 29.11.2016
Muzeul de Artă
17:00 – Recital de acordeon

GHENADIE ROTARI (Republica Moldova)
Invitată ANA TOPALOVIĆ (violoncel, Austria/Serbia)
În program: Sofia Gubaidulina, Gerard Grisey, Magnus Lindberg, Salvatore Sciarrino, Sofia Gubaidulina, Vladimir Zubitsky

Sala Filarmonicii
19:00 – Concert cameral
Ansamblul GREEN THING
(Austria)
În program: Călin Ioachimescu, Cristian Lolea, George Crumb, Diana Rotaru, Jennifer Higdon, Julija Bal

 

Miercuri, 30.11.2016
Sala Filarmonicii
18:00 – Concert cameral
Cvartetul de coarde LOGOS
(SUA)
În program:
Paul Creston, Daniel Schnyde, Claude Debussy

20:00 – Concert de jazz
“Both Sides of the River”
MIRCEA TIBERIAN (pian)
CHRIS DAHLGREN (contrabas, SUA)
JOHN BETSCH (baterie, SUA)


Doina Rotaru

Compozitor şi profesor la Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti

Director Artistic Onorific CRAIOVA MUZICALĂ, ediţia 2016

 

Comentarii