Asculta Live
LIVE :
Radio Romania Actualitati

14 – 23 aprilie: PROGRAMUL FESTIVALULUI INTERNAŢIONAL SHAKESPEARE editia a X-a


JOI, 14 APRILIE

ora 1900

Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Foayer

DESCHIDEREA OFICIALĂ A FESTIVALULUI INTERNAŢIONAL SHAKESPEARE, EDIŢIA A X-A

 

ora 1930

Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Sala “Amza Pellea”

RICHARD II

spectacol prezentat de Teatrul Saitama din Tokio (Japonia)

regia: Yukio Ninagawa

 

În pauza spectacolului:

VERNISAJ

Expoziţia de postere şi carte SHAKESPEARE – 400

realizată cu concursul Institutului Shakespeare de la Stratford-upon-Avon

şi Universităţii din Birmingham (Marea Britanie)

 

Expoziţia de picto-impulsuri ,,SHAKESPEARE AD INFINITUM”

a artistei Oana Maria Cajal din Montreal (Canada)

 

Expoziţia LUMEA LUI SHAKESPEARE

a artistei Miruna Budişteanu

 

Expoziţia COSTUMUL ELISABETAN

realizată de Studenţii Departamentului de Scenografie de Teatru

de la Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti

coordonator: Prof. univ. Ştefania Cenean

 

 

VINERI, 15 APRILIE

ora 0900

Teatrul Naţional “Marin Sorescu” Craiova, Bibliotecă

ATELIER DE TEATROLOGIE

realizat în colaborare cu Asociaţia Internaţională a Criticilor de Teatru

şi Departamentul de Teatrologie, Management Cultural şi Jurnalism Teatral

din cadrul Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti

 

ora 1000

Consiliul Judeţean Dolj – Sala de Consiliu

CONFERINŢA INTERNAŢIONALĂ SHAKESPEARE

organizată în colaborare cu Asociaţia Europeană de Cercetare Shakespeare (ESRA)

moderatori: Michael Dobson, Lawrence Gunter, Boika Dimitrova Sokolova

Nicoleta Cinpoes,  George Volceanov, Emil Sârbulescu

 

ora 1100

Aula Buia a Universităţii din Craiova

7 /7

spectacol prezentat de Teatrul Maghiar ,,Csiki Gergely” din Timişoara

regia: Baczó Tünde

 

ora 1200

Departamentul de Teatru al Universităţii din Craiova

MACBETH BADYA

spectacol prezentat de Compania Kasba Arghya din Calcutta (India)

regia: Manish Mitra

 

ora 1600

Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Sala ,,Amza Pellea”

RICHARD II

spectacol prezentat de Teatrul Saitama din Tokio (Japonia)

regia: Yukio Ninagawa

 

ora 2000

Casa de Cultură a Studenţilor

HAMLET

spectacol prezentat de Compania A & M Production din Cape Town (Africa de Sud)

regia: Fred Abrahamse

 

 

SÂMBĂTĂ, 16 APRILIE

 

ora 0900

Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Bibliotecă

ATELIER DE TEATROLOGIE

realizat în colaborare cu Asociaţia Internaţională a Criticilor de Teatru

şi Departamentul de Teatrologie, Management Cultural şi Jurnalism Teatral

din cadrul Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti

 

ora 1000

Consiliul Judeţean Dolj – Sala de Consiliu

CONFERINŢA INTERNAŢIONALĂ SHAKESPEARE

organizată în colaborare cu Asociaţia Europeană de Cercetare Shakespeare (ESRA)

moderatori: Michael Dobson, Lawrence Gunter, Boika Dimitrova Sokolova

Nicoleta Cinpoes, George Volceanov, Emil Sârbulescu

 

ora 1600

Piaţa ,,William Shakespeare”

COMEDIA ERORILOR

spectacol prezentat de Teatrul de Repertoriu din Worcester (Marea Britanie)

regia: Ben Humphrey

 

ora 1800

Portul Cultural Cetate

CONCERT DE MUZICĂ RENASCENTISTĂ

prezentat de Kʹantu Ensemble (Marea Britanie)

solistă: Ruth Hopkins

 

DUMINICĂ, 17 APRILIE

ora 1100

Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Foayer

LANSĂRI DE CARTE

Shakespeare – OPERE COMPLETE, vol. I-X

serie de noi traduceri coordonată de George Volceanov

Editura ,,Tracus Art”

 

 Shakespeare – OPERE

ediţie bilingvă englezo-română

Editura ,,Pandora Trei”

 

LECŢIA DE SHAKESPEARE

volum conceput şi coordonat de Cristina Gavrilă

Centrul de Cercetare şi Creaţie Teatrală ,,Ion Sava”

editat de Teatrul Naţional I.L. Caragiale din Bucureşti

 

Lansarea numărului original ,,SHAKESPEARE 400″

al revistei ,,Dilema Veche”

 

ora 1600

Piaţa ,,William Shakespeare”

COMEDIA ERORILOR

spectacol prezentat de Teatrul de Repertoriu din Worcester (Marea Britanie)

regia: Ben Humphrey

 

ora 1800

Piaţa ,,Fraţii Buzeşti”

CONCERT DE MUZICĂ RENANSCENTISTĂ

prezentat de Kʹantu Ensemble din Londra (Marea Britanie)

solistă: Ruth Hopkins

 

ora 1830

Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Sala ,,Ion D. Sîrbu”

7 BUFONI ȘI PIOTR KONDRAT

recital susținut de actorul Piotr Kondrat dinVarşovia (Polonia)

 

ora 2000

Teatrul Naţional Marin Sorescu” Craiova – Sala ,,Amza Pellea”

IULIUS CAESAR

spectacol prezentat de Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova

regia: Peter Schneider

 

LUNI, 18 APRILIE

ora 0900

Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Bibliotecă

ATELIER DE TEATROLOGIE

realizat în colaborare cu Asociația Internaţională a Criticilor de Teatru

şi Departamentul de Teatrologie, Management Cultural şi Jurnalism Teatral

din cadrul Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti

 

ora 1100

Aula Buia a Universităţii din Craiova

ULTIMELE DOUĂSPREZECE RESPIRAŢII

spectacol prezentat de Compania ,,OKaua”

de la Liceul A.I. Cuza, din Bucureşti

regia: Gabriela Bobes şi Ionuţ Popescu

 

ora 1700

Teatrul pentru Copii şi Tineret ,,Colibri”

POVESTE DE IARNĂ

spectacol prezentat de Teatrul Laborator ,,Sfumato” din Sofia (Bulgaria)

regia: Margarita Mladenova

 

ora 2000

Casa de Cultură a Studenţilor

ROMEO ŞI JULIETA

spectacol prezentat de Teatrul Municipal din Beer-Sheva (Israel)

regia: Irad Rubinstain

 

MARŢI, 19 APRILIE

ora 0900

Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Bibliotecă

REUNIUNEA REȚELEI EUROPENE A FESTIVALURILOR SHAKESPEARE

 

ora 1100

Aula Buia a Universităţii din Craiova

REGELE LEAR

spectacol prezentat de studenții de la Departamentul de Teatru, Universitatea din Craiova

regia: Alexandru Boureanu și Alina Mangra

 

ora 1500

Casa de Cultură a Studenţilor

ROMEO ŞI JULIETA

spectacol prezentat de Secţia de Păpuşi a Teatrului ,,Tony Bulandra” din Târgovişte

regia: Irina Niculescu

 

ora 1700

Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Sala ,,Ion D. Sîrbu”

WILLIAM

recital muzical prezentat de Jonas Nerbe, Teatrul Muzical din Stockholm (Suedia)

regia: Andrea Boonstra

 

ora 1900

Teatrul ,,Eugen Ionesco” din Slatina

7 BUFONI ȘI PIOTR KONDRAT

recital susținut de actorul Piotr Kondrat dinVarşovia (Polonia)

 

ora 2000

Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Sala “Amza Pellea”

MACBETH

spectacol prezentat de Baltic House Theatre Festival din Sankt Petersburg (Rusia)

regia: Luk Perceval

 

MIERCURI, 20 APRILIE

ora 0900

Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Bibliotecă

ATELIER DE TEATROLOGIE

realizat în colaborare cu Asociaţia Internaţională a Criticilor de Teatru

şi Departamentul de Teatrologie, Management Cultural şi Jurnalism Teatral

din cadrul Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică București

 

ora 1100

Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Bibliotecă

REUNIUNEA COLEGIULUI REDACŢIONAL AL REVISTEI ,,CRITICAL STAGE

 

ora 1100

Aula Buia a Universităţii din Craiova

A DOUĂSPREZECEA NOAPTE

spectacol prezentat de studenţii Universității Naționale de Artă Teatrală

şi Cinematografică Bucureşti

regia: Mihai Constantin

 

ora 1900

Teatrul ,,Anton Pann” din Râmnicu Vâlcea

ROMEO ŞI JULIETA

spectacol prezentat de Teatrul Municipal din Beer-Sheva (Israel)

regia: Irad Rubinstain

 

ora 1900

Palatul Cultural ,,Theodor Costescu” din Turnu Severin

POVESTE DE IARNĂ

spectacol prezentat de Teatrul Laborator ,,Sfumato” din  Sofia (Bulgaria)

regia: Margarita Mladenova

 

ora 2100

Piața “Frații Buzești”

FURTUNA

spectacol prezentat de Teatrul pentru copii și tineret “Gong” din Sibiu

regia: Alina Hiristea

 

JOI, 21 APRILIE

ora 0900

Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Bibliotecă

ATELIER DE TEATROLOGIE

realizat în colaborare cu Asociaţia Internaţională a Criticilor de Teatru

şi Departamentul de Teatrologie, Management Cultural şi Jurnalism Teatral

din cadrul Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică București

 

ora 1100

Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Bibliotecă

REUNIUNEA COMITETULUI EXECUTIV AL ASOCIAŢIEI

INTERNAŢIONALE A CRITICILOR DE TEATRU (A.I.C.T.)

 

ora 1100

Aula Buia a Universităţii din Craiova

ROMEO ŞI JULIETA

spectacol prezentat de studenţii Universităţii ,,Lucian Blaga” din Sibiu

regia: Bogdan Sărătean

 

ora 1300

Universitatea din Craiova – Sala Albastră

Decernarea Titlului de Doctor Honoris Causa al Universității din Craiova

Profesorului GEORGE BANU

 

ora 1700

Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Sala ,,Ion D. Sîrbu”

HAMLET, CINE-I ACOLO?

prezentat de Teatrul Flute din Stratford-upon-Avon (Marea Britanie)

regia: Kelly Hunter

 

ora 1900

Casa de Cultură a Studenţilor

HAMLET

spectacol prezentat de Shakespeare at the Tobacco Factory din Bristol (Marea Britanie)

regia: Andrew Hilton

 

ora 2200

Teatrul pentru Copii şi Tineret ,,Colibri”

FURTUNA

spectacol prezentat de Teatrul pentru copii și tineret ,,Gong” din Sibiu

regia: Alina Hiristea

 

VINERI, 22 APRILIE

ora 0900

Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Bibliotecă

ATELIER DE TEATROLOGIE

realizat în colaborare cu Asociaţia Internaţională a Criticilor de Teatru

şi Departamentul de Teatrologie, Management Cultural şi Jurnalism Teatral

din cadrul Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică București

 

ora 1000

Consiliul Judeţean Dolj – Sala de Consiliu

SESIUNE DE SHAKESPEAREOLOGIE

organizată în colaborare cu Asociaţia Internaţională a Criticilor de Teatru (A.I.C.T.)

moderator: Octavian Saiu

 

ora 1600

Centrul Craiovei

ROMEO ŞI JULIETA

spectacol comunitar itinerant realizat de Compania Parrabbola (Marea Britanie), Compania Teatrulescu

şi Festivalul Internaţional Shakespeare

regia: Philip Parr

 

DILEMA VECHE – (intalnire informala)

 

ora 1900

Filarmonica de Stat ,,Oltenia” Craiova

CONCERT SIMFONIC

susţinut de Filarmonica ,,Oltenia” Craiova

Dirijor: Chris Petrie (Marea Britanie)

 

ora 2130

Piaţa ,,Mihai Viteazul”

ÎN INIMA NOPŢII – EPISODUL LEAR

spectacol prezentat de Teatrul de Stat Oradea

regia: Gavriil Pinte

 

ora 2000

Teatrul Naţional Bucureşti – Sala Mare

FURTUNA

spectacol prezentat de Teatrul Naţional ,,I.L. Caragiale” Bucureşti

regia: Alexander Morfov (Bulgaria)

 

SÂMBĂTĂ, 23 APRILIE

ora 0900

Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Bibliotecă

ATELIER DE TEATROLOGIE

realizat în colaborare cu Asociaţia Internaţională a Criticilor de Teatru

şi Departamentul de Teatrologie, Management Cultural şi Jurnalism Teatral

din cadrul Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică București

 

ora 1000

Consiliul Judeţean Dolj – Sala de Consiliu

SESIUNE DE SHAKESPEAREOLOGIE

organizată în colaborare cu Asociaţia Internaţională a Criticilor de Teatru (A.I.C.T.)

moderator: Octavian Saiu

 

ora 1400

Consiliul Judeţean Dolj – Sala de Consiliu

LANSARE DE CARTE

HAMLET ŞI NEBUNIA LUMII de Octavian Saiu

ediţie în limba engleză

Editura Institutului Cultural Român

 

ora 1300

Centrul Craiovei

ROMEO ŞI JULIETA

spectacol comunitar itinerant realizat de Compania Parrabbola (Marea Britanie), Compania Teatrulescu

şi Festivalul Internaţional Shakespeare

regia: Philip Parr

 

ora 1600 şi 1800

Universitatea din Craiova – Holul clădirii principale

IULIUS CAESAR

spectacol prezentat de Societatea Raffaello Sanzio din Cesena (Italia)

regia: Romeo Castellucci

 

ora 1900

Teatrul Național București

FOLIA, SHAKESPEARE & CO

spectacol prezentat de ,,Gigi Căciuleanu Romania Dance Company”

regia şi coregrafia: Gigi Căciuleanu

 

ora 1930

Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Sala ,,Amza Pellea”

RICHARD III

spectacol prezentat de Teatrul Schaubühne din Berlin (Germania)

regia: Thomas Ostermeier

 

ora 2200

Decernarea Premiului Internaţional Shakespeare, ediţia a V- a

acordat de Festivalul Internaţional Shakespeare şi British Council România

regizorului THOMAS OSTERMEIER

Prezintă: George Banu, Preşedintele Juriului

 

ora 2230

 

ÎNCHIDEREA OFICIALĂ A FESTIVALULUI INTERNAŢIONAL SHAKESPEARE, EDIŢIA A X-A

 

Comentarii