Asculta Live
LIVE :
De Garda in FM

10 – 13 decembrie 2015, cea de-a doua ediţie a Festivalului Internaţional de Performance Poetry!


Casa de Cultură „Traian Demetrescu”, în parteneriat cu Primăria Municipiului Craiova şi sub egida Asociaţiei „Craiova Capitală Europeană a Culturii 2021”, organizează, în perioada 10-13 decembrie 2015, cea de-a doua ediţie a Festivalului Internaţional de Performance Poetry, primul festival de acest gen din România. Dacă prima ediţie a Festivalului s-a numit „slam and sound poetry” – formă de artă apărută în S.U.A. la finele anilor şaptezeci ai secolului trecut şi răspândită şi în Europa, cea de-a doua ediţie se concentrează asupra unei forme de artă care a precedat „slam poetry” şi anume „performance poetry”.

La Festival sunt invitaţi performeri străini (Philip Meersman – Belgia, Peter Waugh – Marea Britanie, Claudio Pozzani – Italia) şi performeri români (Irinel Anghel, David Szederjessi  Peter Sragher, Felix Nicolau, Iulia Militaru, Anca Bucur). Pe lângă actele de performance şi jam session, care se vor derula atât la sediul Casei de Cultură „Traian Demetrescu”, cât şi la Arcade Club, publicul craiovean (liceeni, studenţi, poeţi, actori) şi nu numai, va putea participa la workshopurile susţinute de către artiştii invitaţi la Festival.

Proiectul, iniţiat de instituţia noastră, se pliază, în noul context al candidaturii municipiului Craiova pentru titlul de „Capitală Europeană a Culturii în anul 2021”, pe un orizont de aşteptare din partea publicului, de lărgire a caracterului multi-, inter- şi transcultural, pe posibilitatea de găsire a unor modalităţi creatoare şi expresive novatoare, care să racordeze beneficiarul cultural local şi zonal la principalele tendinţe similare de la nivel naţional şi internaţional.

Intrarea este libera.

 

PROGRAMUL FESTIVALULUI:
Ziua 1, Joi, 10 decembrie 2015
15:00-17:00 – Casa de Cultură „Traian Demetrescu”, Salonul Medieval – workshop 1 – Felix Nicolau – „Alive N Kickin: poemul inteligent”
15:00-17:00 – Casa de Cultură „Traian Demetrescu”, Galeria Vollard – workshop 1 – Peter Waugh
17:00-19:00 – Casa de Cultură „Traian Demetrescu”, Salonul Medieval – workshop 1 – Peter Sragher

Ziua 2, Vineri, 11 decembrie 2015
12:00-14:00 – Casa de Cultură „Traian Demetrescu”, Salonul Medieval – workshop 2 – Peter Sragher
12:00-14:00 – Casa de Cultură „Traian Demetrescu”, Galeria Vollard – workshop 2 – Peter Waugh
14:00-16:00 – Casa de Cultură „Traian Demetrescu”, Salonul Medieval – workshop 1 – Philip Meersman
14:00-16:00 – Casa de Cultură „Traian Demetrescu”, Galeria Vollard – workshop 2 – Felix Nicolau
16:00-18:00 – Casa de Cultură „Traian Demetrescu”, Salonul Medieval – workshop 1 – Irinel Anghel

20:00 – Casa de Cultură „Traian Demetrescu”, Salonul Medieval
Performance Individual: Philip Meersman (15 min.)
Performance Individual: Peter Waugh (15 min.)
Jam session (3-5 min./ artist) Fiecare artist trebuie să pregătească un performance ad-hoc (prin tragere la sorţi): Irinel Anghel, Iulia Militaru, Anca Bucur, Philip Meersman, Peter Waugh, Claudio Pozzani, Peter Sragher, Felix Nicolau

Ziua 3, Sâmbătă, 12 decembrie 2015
11:00-13:00 – Casa de Cultură „Traian Demetrescu”, Salonul Medieval – workshop 2 – Irinel Anghel
11:00-13:00 – Casa de Cultură „Traian Demetrescu”, Galeria Vollard– workshop 2 – Philip Meersman
13:00-15:00 – Casa de Cultură „Traian Demetrescu”, Salonul Medieval – workshop 3 – Peter Waugh
15:00-17:00 – Casa de Cultură „Traian Demetrescu”, Salonul Medieval – workshop 3 – Philip Meersman

20:00: Arcade Club – Irinel Anghel & David Szederjessi – Duo performance (50 min.) –„Oh, My Godot!”

Ziua 4, Duminică, 13 decembrie 2015
11:00-13:00 – Casa de Cultură „Traian Demetrescu”, Galeria Vollard – workshop 3 – Felix Nicolau
11:00-13:00 – Casa de Cultură „Traian Demetrescu”, Salonul Medieval – workshop 3 – Irinel Anghel
13:00-15:00 – Casa de Cultură „Traian Demetrescu”, Salonul Medieval – workshop 3 – Peter Sragher

20:00 – Arcade Club – performance (artiştii invitaţi & performance al participanţilor la workshopuri)
Claudio Pozzani – performance individual– „I read the Body Electric” – 15 min.
Peter Sragher – performance individual (15 min.) & performance al participanţilor la workshopuri (5-7 min.)
Iulia Militaru – performance individual – „auto(mat/on(auto)BIO/graphy/i(c)” – 15 min.
Performance al participanţilor la workshopurile coordonate de Peter Waugh (5-7 min.)
Anca Bucur – performance individual – :parsing:I:dentity:VOICES.of.a.nomadic.community
Performance al participanţilor la workshopurile coordonate de Philip Meersman (5-7 min.)
Felix Nicolau – performance individual (15 min.) & performance al participanţilor la workshopuri (5-7 min.)
Irinel Anghel – performance individual (15 min.) & performance al participanţilor la workshopuri

Comentarii